Алі Татар-заде
я спробую окреслити, як саме порушуються права людини в Криму.
У лікарнях лише нещодавно зняли роздруківки великими літерами, що «гражданє» без аусвайсу не обслуговуються в лікарнях. Оголошення зняли, але правило діє (приїжжі росіянці офігевають, кажуть що в них там паспорт не питають). За даними на минулий рік (тобто, на третій рік окупації) таких безаусвайсних було 40 тисяч. Пенсію також не дадуть без аусвайсу — в сенсі, не нарахують взагалі. В приміщення не пустять без аусвайсу — всюди є рогатки так званого антитерору.
Про свободу вираження думок, мабуть, і так все ясно. Коли мешканці приходять до жеку обурюватись якоюсь нестачею послуги, місцева шавка їм переможно каже: приходьте по одному, будьте ввічливими з кожним слюсарем, бо я можу викликати паілцию за несанкціоновану акцію. На мордашці виразно читається восторг. Те саме, тільки про одного паціента, пишеться в лікарні: будете хамити рвачу — викличемо сілавиє органи. Те саме про будь-який протест.
У школах масово і системно відмовляють в викладанні кримської та української мови. Коли батьки приходять поодинці, їм кажуть що «ви пєрвий такой», а треба десять. Коли ж пишуть заяву колективно, то «калєктівниє заяви нє прінімаєм», пишіть один. Коли батьки наполягають, в якості відмови їм кажуть: «ми нє хатім калєчіть жизнь ваших дітєй». ( Collapse )

На уроках і перемінах вчителі роблять зауваження школярам, які переговорюються кримською мовою: «йа нє панімаю гаварітє парускі». Коли дитина висловлюється проукраїнські, батьків викликають в школу на внушеніє: «ми жи вам дабра жилаїм, следущій раз сапщім куда нада».
Це лише те, що я чую постійно від знайомих або бачу сам.
На ринках масово і регулярно проводять спонтані затримання всіх присутніх — учєнія антітєрор. Спершу найбільше діставалося усіляким визуальним южанам — вірменам, циганам, євреям, молдаванам, бо саме так окупантські менти уявляли собі зовнішність кримських татар. Тепер вони набузурились і більше доколупуються до фіо і акценту. Це зветься у них «профилактика ліц кафкаской нацьональності». Якщо в людини нема аусвайсу — затримання з протоколом, а коли мене якось взяли з укрпаспортом, то в рязанского окупанта від жаху очи на лоб лізли, боявся що я зараз перекушу йому горлянку, все хотів повішати на мене наручники. Тоді обійшлося «приписом прийти в суд», про який мені так і не повідомили, окрім усно, і я не пішов (це давно було; але спогади невмиручі).

https://don-katalan.livejournal.com/1676482.html