– Він увесь цей час прикривав вандалізм, що там відбувався. Україна володіла Ханським палацом трохи більше 20 років, а проблеми його дуже тривалі. 250 років він належав Росії, яка навмисно його знищувала, а винна все одно Україна. Не було ці 20 років стільки грошей, скільки зараз надійшло туди, але те, що вони зробили, навіть не підлягає відновленню. Ми попереджали, що там дуже багато дренажних систем, які треба досліджувати, перш ніж зводити потужні бетонні конструкції ‒ фундаменти навісу над головним корпусом. Тепер, напевно ‒ я поки цього не знаю ‒ почалося підтоплення, так що вони шукають виправдання. Якщо вони все роблять правильно, то чому саме зараз розбирають навіс, який, як ми попереджали, в такому вигляді не витримає снігового навантаження? У Бахчисараї воно буває серйозним.

Едем Дудаков нагадує, що під час російської реставрації Ханського палацу був порушений базовий принцип автентичності ‒ зокрема у випадку з черепицею на головному корпусі, яку замінили на сучасну.

‒ Люди часто плутають реставрацію з реконструкцією. Там зробили реконструкцію, а філософія реставрації говорить про те, що потрібно максимально зберегти технологію та матеріали стародавніх майстрів. Це не відновлення функціональності, це відновлення історії. Потрібно запрошувати майстрів, які працюють в аналогічному архітектурному середовищі, а не тих із Петербурга, з Москви, які ніколи цим не займалися. Ось це головна трагедія Ханського палацу.

https://ua.krymr.com/a/varvarska-rekonstruktsiia-khto-vynen-u-ruinuvannii-khanskoho-palatsu/29590264.html